Πρόσκληση για συμμετοχή και παρακολούθηση δράσεων για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης

Το Σχολείο μας συμμετέχει στον εορτασμό για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης με μια σειρά δράσεων:

α. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με την καθοδήγηση των δασκάλων τους ζωγραφίζουν πορτραίτα των αγωνιστών και σκηνές από τους αγώνες τους και παράλληλα δημιουργούν με ιδιαίτερη δημιουργικότητα και ενδιαφέρον πρωτότυπες εργασίες, προκειμένου να κατανοήσουν και να αποδώσουν το νόημα του Αγώνα και της Επανάστασης.

β. Τα έργα ζωγραφικής των μαθητών και μαθητριών μας θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο σε εκθέσεις και διαγωνισμούς με θέμα την Ελληνική Επανάσταση.

γ. Διοργανώνουμε από κοινού ο σύλλογος διδασκόντων και ο σύλλογος γονέων διαδικτυακή εκδήλωση με προσκεκλημένη ομιλήτρια την κ. Γιούλη Χρονοπούλου, συντονίστρια εκπαιδευτικού έργου φιλολόγων, η οποία θα παρουσιάσει το θέμα “Η εικονογραφία της Επανάστασης του 1821”

Η εκδήλωση πλαισιώνεται με έκθεση εικαστικών έργων και απαγγελίες ποιημάτων από μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας.

Σας καλούμε να συμμετέχετε και να παρακολουθήσετε όλες τις δράσεις μας!

Πρόσκληση-για-διαδικτυακή-εκδήλωση-αφιέρωμα-για-25η-Μαρτίου

Η Δ/ντρια