ΕΠΕΙΓΟΝ: Υποβολή αναγκών εξοπλισμού φορητών ηλεκτρονικών συσκευών

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,                                                        Σύμφωνα με το με ΑΠ Φ.478.6/74 /43904/Α2/7-4-2020 έγγραφο του ΥΠΑΙΘ, με τίτλο «ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΝΑΓΚΩΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΦΟΡΗΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ» το Υπουργείο έχει αποφασίσει να προβεί στην προμήθεια και παροχή εξοπλισμού φορητών ηλεκτρονικών συσκευών (laptop και tablet) στις σχολικές μονάδες για να αξιοποιηθούν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Στόχοι είναι: α) η υποστήριξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας και β) ισότιμη πρόσβαση στην εκπαιδευτική διαδικασία, αφού εκπαιδευτικοί και μαθητές σε περιοχές με χαμηλό κατά κεφαλήν ΑΕΠ, είτε λόγω οικονομικής κρίσης, είτε λόγω έλλειψης βασικού εξοπλισμού, είτε γιατί οικογένειες δεν διαθέτουν επαρκή αριθμό (π.χ. λόγω χαμηλού εισοδήματος, πολύτεκνη οικογένεια, τηλεργασία γονέων/κηδεμόνων, χρήση από άλλο μαθητή κ.ά )

Τα σχολεία πρέπει να ενημερώσουν το Υπουργείο για τις ανάγκες σε ηλεκτρονικό εξοπλισμό  και γι΄ αυτό το λόγο, παρακαλώ, όπως συμπληρώσετε την παρακάτω Υπεύθυνη Δήλωση, αν δεν διαθέτετε αυτή τη στιγμή επαρκή εξοπλισμό προκειμένου να υποστηριχθεί η εξ αποστάσεως εκπαίδευση (σύγχρονη και ασύγχρονη). Παρακαλώ να επιστρέψετε με e-mail στο σχολείο (mail@3dim-alimou.att.sch.gr) την παρακάτω δήλωση μέχρι την Τετάρτη 8/4/2020 ώρα 19:00 συμπληρώνοντας το ονοματεπώνυμό σας, το ονοματεπώνυμο του παιδιού και την τάξη.

Η Δ/ντρια του σχολείου

κα. Ιωάννα Μικρογιαννάκη