Υλικό ενημέρωσης για το GoBubble

Χθες πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου η προγραμματισμένη ενημερωτική συνάντηση για το GoBubble και τον διαγωνισμό στον οποίο θα συμμετάσχει το σχολείο μας με τίτλο “GoBubble 2018: Ένα τραγούδι για την ασφάλεια“.

Αρχικά έγινε η παρακάτω παρουσίαση της εφαρμογής GoBubble:

Το GoBubble είναι ένα ασφαλές κοινωνικό δίκτυο το οποίο στηρίζεται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, σχεδιασμένο για μαθητές δημοτικού. Με αφορμή τη συμμετοχή του σχολείου μας στο διαγωνισμό, ενημερώθηκαν οι γονείς για την πρόθεση του σχολείου μας να αξιοποιήσει πιλοτικά την εφαρμογή αυτή με στόχο η επικοινωνία των μαθητών, μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, να γίνει ασφαλέστερη και δημιουργικότερη. Υπεύθυνος για τη δημιουργία λογαριασμών μαθητών είναι ο εκπαιδευτικός πληροφορικής εφόσον υπάρχει σχετική γονική συναίνεση.
Για τον σκοπό αυτό δόθηκε σήμερα στους μαθητές της Ε’ τάξης, η οποία και θα συμμετάσχει στην εν λόγω δράση, το παρακάτω έντυπο γονικής συναίνεσης.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ GOBUBBLE

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στον εκπαιδευτικό πληροφορικής του σχολείου ή στην κ.διευθύντρια.

Νίκος Καλάκος