Υλοποίηση δράσης «Τα σχολεία στέλνουν μήνυμα αγάπης»

Το παρακάτω flipbook παρουσιάζει τις χριστουγεννιάτικες  κάρτες που δημιούργησαν μαθητές του σχολείου μας στο πλαίσιο της δράσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων «Τα σχολεία στέλνουν μήνυμα αγάπης».

Λίγα λόγια για τη δράση

Στο πλαίσιο της έμπρακτης ένδειξης αλληλεγγύης σε ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, που δοκιμάζεται εξ αιτίας της πανδημίας, αλλά και σε νοσηλευόμενους με κορωνοϊό, που θα περάσουν τις γιορτινές ημέρες μακριά από τους οικείους τους, το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων υλοποιεί τη δράση «Τα σχολεία στέλνουν μήνυμα αγάπης». Η δράση αφορά στην παρότρυνση των μαθητών/τριών των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης να φιλοτεχνήσουν εορταστικές ευχετήριες κάρτες/ζωγραφιές, οι οποίες θα αποσταλούν ταχυδρομικά ή ψηφιακά  σε δημόσια νοσοκομεία. Επιπλέον στοχεύει στην περαιτέρω καλλιέργεια και ανάπτυξη της ενσυναίσθησης των μαθητών/τριών, των ψηφιακών τους δεξιοτήτων και των εννοιών της προσφοράς και του εθελοντισμού.

Στον σύνδεσμο gallery.sch.gr  μπορείτε να δείτε τις κάρτες των μαθητών από όλα τα σχολεία της Ελλάδας.

Καλές γιορτές!!!

Νάνσυ Μπαλούτογλου, εκπαιδευτικός Εικαστικών